Zasady prowadzenia amatorskiego po³owu ryb na wodach Okrêg PZW w Radomiu


Zasady prowadzenia amatorskiego po³owu ryb na wodach

Okrêgu PZW w Radomiu w 2019 roku.

§ 1

Na wszystkich wodach bêd±cych w u¿ytkowaniu Okrêgu PZW w Radomiu, zarówno w³±czonych do obwodów jak i znajduj±cych siê poza obwodami rybackimi, obowi±zuj± nastêpuj±ce zasady po³owu:

1) zakaz po³owu ryb metod± trollingu;

2) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w godzinach nocnych od zmierzchu do ¶witu,

3) zakaz wynoszenia i wywo¿enia przynêt i zanêt ¶rodkami p³ywaj±cymi lub innymi, wspomagaj±cymi urz±dzeniami technicznymi typu: dron, mini ³odzie itp. przy prowadzeniu po³owu ryb z brzegu. Dopuszcza siê wywo¿enie przynêt i zanêt na zbiorniku Domaniów na odleg³o¶æ do 70 m od brzegu, pod warunkiem oznakowania ³owiska markerem. Po zakoñczonym po³owie wêdkarz zobowi±zany jest do usuniêcia markera.

4) zakaz po³owu ryb przy pomocy kuszy.

5) limit po³owu leszcza pow. 35 cm do 10 szt./dobê.

§ 2

1. Na wszystkich wodach bêd±cych w u¿ytkowaniu Okrêgu PZW w Radomiu, zarówno objêtych obwodami rybackimi jak i znajduj±cymi siê poza obwodami, obowi±zuj± nastêpuj±ce wymiary ochronne i limity po³owu:

1) lin – do 30 cm,

2) ja¼ - do 30 cm,

3) kleñ - do 30 cm.

4) kara¶ pospolity - do 20 cm, limit po³owu do 5 szt./dobê,

5) boleñ – do 40 cm i powy¿ej 60 cm,

6) sum europejski – do 70 cm – limit po³owu - 1 szt./dobê,

7) pstr±g potokowy – do 30 cm, limit po³owu do 2 szt./dobê,

8) wêgorz europejski – do 60 cm , limit po³owu 1 szt./dobê,

9) karp – wymiar ochronny do 35 cm i pow. 75 cm, limit po³owu do 2 szt./dobê, (nie obowi±zuje w rzekach). Na zbiorniku zaporowym w £askarzewie obowi±zuje wymiar ochronny dla karpia do 40 cm i pow. 75 cm.

10) sandacz – wymiar ochronny do 50 cm i pow. 80 z wy³±czeniem Stawu Górnego w Pionkach, gdzie obowi±zuje wymiar do 55 cm pow. 85 cm,

11) szczupak – wymiar ochronny do 50 cm i pow. 80 cm z wy³±czeniem Stawu Górnego w Pionkach, gdzie obowi±zuje wymiar ochronny do 55 cm pow. 85 cm,

12) okoñ – wymiar ochronny do 20 cm i od 35 cm, limit po³owu okonia do 5 szt./dobê;

2. Wszystkie zawody wêdkarskie w Okrêgu PZW w Radomiu i ko³ach PZW odbywaj± siê na „¿ywej rybie”. W czasie rozgrywania zawodów wêdkarskich na „¿ywej rybie” obowi±zuj± okresy i wymiary ochronne ryb, okre¶lone w Regulaminie Amatorskiego Po³owu Ryb PZW. Nie obowi±zuj± limity ilo¶ciowe ryb zaliczanych do po³owu.

Wyj±tek stanowi± zawody spinningowe, gdzie obowi±zuje wymiar ochronny dla okonia

do 20 cm – zgodnie z Zasadami Organizacji Sportu Wêdkarskiego w PZW. W zawodach podlodowych obowi±zuj± wymiary ochronne - zgodnie z tre¶ci± uchwa³y, limit ³owionych ryb nie obowi±zuje.

3. Obowi±zuje rejestracja z³owionych ryb. Podstawê prawn± stanowi niniejsza uchwa³a oraz rozporz±dzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 19 lutego 2013 r. w sprawie sposobu prowadzenia dokumentacji gospodarki rybackiej przez uprawnionego do rybactwa.

Rejestracja ma na celu umo¿liwienie Okrêgowi prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej.

§ 3

Ograniczenia i zakazy na wodach, w których wystêpuje pstr±g potokowy.

1.Rzeka Radomka:

1) na odcinku od jej ¼róde³ do jej uj¶cia do zbiornika zaporowego w Toporni oraz dop³ywach wód do tego odcinka, obowi±zuj± zasady wêdkowania jak na wodach krainy pstr±ga i lipienia. Dopuszcza siê po³ów ryb metod± spinningow± i muchow±.

2) na odcinku od zapory czo³owej zbiornika Topornia do mostu drogowego na trasie Radom – Przysucha (nr 12) oraz dop³ywach wód do tego odcinka, obowi±zuj± zasady wêdkowania jak na wodach krainy pstr±ga i lipienia. Dopuszcza siê po³ów ryb metod± spinningow± i muchow±.

2. Rzeka Szabasówka:

1) na odcinku od jej ¼róde³ do mostu drogowego na trasie £aziska – Zaborowie oraz dop³ywach wód do tego odcinka, obowi±zuj± zasady wêdkowania jak na wodach krainy pstr±ga i lipienia. Dopuszcza siê po³ów ryb metod± spinningow± i muchow±.

2) Na zbiornikach zaporowych, po³o¿onych na jej dop³ywach: Koszorów, Aleksandrów, Szyd³owiec, Or³ów i Jastrz±b obowi±zuj± zasady wêdkowania jak na wodach nizinnych.

3. Rzeka Jab³onica:

1) na odcinku od jej ¼róde³ do mostu drogowego na trasie Radom-Przysucha (nr 12) oraz dop³ywach wód do tego odcinka, obowi±zuj± zasady wêdkowania jak na wodach krainy pstr±ga i lipienia. Dopuszcza siê po³ów ryb metod± spinningow± i muchow±.

§ 4

Ograniczenia i zakazy na wodach nizinnych.

1.Zbiornik zaporowy Domaniów:

1) zakaz po³owu ryb z zapory bocznej Brudnów,

2) zakaz wêdkowania w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 50 m od zapory czo³owej zbiornika, w miejscowo¶ci Wólka Domaniowska,

3) zakaz po³owu ryb na ca³ej d³ugo¶ci drogi technicznej, po³o¿onej pomiêdzy miejscowo¶ciami Brudnów – Kaleñ, w okresach obni¿enia poziomu wody, gdy jej wierzchnia strona zaczyna siê uwidaczniaæ.

4) zakaz po³owu ryb z „Ptasich Wysp”,

5) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w okresie od 1 stycznia do 31 maja ka¿dego roku,

6) zakaz po³owu ryb na ¿yw± lub martw± rybê lub jej czê¶æ tzw. filet oraz metod± spinningow± w okresie od 01 stycznia do 31 maja, z wy³±czeniem po³owu okoni spod lodu,

7) limity ilo¶ciowe w po³owach:

a) szczupak – do 2 szt./dobê,

b) sandacz – do 2 szt./dobê,

c) sum – 1 szt./dobê,

d) boleñ – do 2 szt./dobê,

e) okoñ – do 5 szt./dobê.

Przy po³owie mieszanym ryb z gatunków: sum, szczupak, sandacz, boleñ obowi±zuje ³±czny dobowy limit po³owu do 2 szt. z zachowaniem ograniczeñ okre¶lonych w pkt. a, b, c, d.

Przy prowadzeniu po³owu ryb na zbiorniku Domaniów obowi±zuj± zasady u¿ytkowania zbiornika ustanowione przez zlikwidowany Wojewódzki Zarz±d Melioracji i Urz±dzeñ Wodnych w Warszawie, Oddzia³ w Radomiu i podtrzymywany przez Pañstwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Zarz±d Zlewni w Radomiu – zasady u¿ytkowania zbiornika – strona http://pzwradom.pl/wp-content/uploads/2014/12/Pismo-z-WZMiUW1.pdf

2. Zbiornik zaporowy Siczki Górny i Dolny:

1) zakaz po³owu ryb pomiêdzy tarasami widokowymi oraz z tych tarasów od strony

ul. Nadrzecznej w miejscowo¶ci Jedlnia Letnisko – zb. Górny,

2) zakaz po³owu ryb na ¿yw± lub martw± rybê lub jej czê¶æ tzw. filet oraz metod± spinningow±, z wy³±czeniem po³owu okoni spod lodu, w okresie od 01 stycznia do 31 maja,

3) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w okresie od 1 stycznia do 31 maja.

3. Rzeka Pilica:

1) zakaz po³owu ryb na tzw. „Do³ku” przy stanicy WOPR w Bia³obrzegach w okresie od 1 listopada do 31 marca ka¿dego roku. Miejsce to stanowi zimowisko dla ryb,

2) zakaz po³owu ryb na tzw. „Mateczniku” w Warce w okresie od 01 grudnia do 31 marca ka¿dego roku obejmuj±cym zbiornik, po³±czony z rzek± Pilic±, po³o¿ony przy mo¶cie na drodze wojewódzkiej nr 730 Warka – G³owaczów. Miejsce to stanowi zimowisko dla ryb.

4. Rzeka Zago¿d¿onka:

W okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia ka¿dego roku obowi±zuj± ograniczenia wynikaj±ce z ustanowionego obrêbu ochronnego, który obejmuje rzekê Zago¿d¿onkê oraz wszystkie jej rozlewiska od linii wysokiego napiêcia w m. ¦wier¿e Górne do jej uj¶cia do rzeki Wis³y.

W okresie ochronnym zabrania siê po³owu ryb oraz prowadzenia wszelkich czynno¶ci szkodliwych, w szczególno¶ci naruszania miejsc tarliskowych, dna zbiornika, ro¶linno¶ci wodnej, uprawiania sportów motorowodnych i urz±dzania k±pielisk.

5. Rzeka Modrzejowica (dop³yw I³¿anki):

Odcinek rzeki Modrzejowicy, przep³ywaj±cej w pobli¿u stawów hodowlanych w m. Modrzejowice objêty jest obrêbem hodowlanym. Wstêp do obrêbu hodowlanego oraz zasady po³owu na odcinku rzeki w³±czonym do tego obrêbu reguluje ustawa o rybactwie ¶ródl±dowym i przepisy wydane na jej podstawie.

6. Rzeka Krêpianka i zbiornik zaporowy Lipsko:

1) odcinek rzeki Krêpianki, przep³ywaj±cej w pobli¿u stawów w miejscowo¶ci Bo¿y Dar/Krêpa Ko¶cielna objêty jest obrêbem hodowlanym. Wstêp do obrêbu hodowlanego oraz zasady po³owu na odcinku rzeki w³±czonym do tego obrêbu reguluje ustawa o rybactwie ¶ródl±dowym i przepisy wydane na jej podstawie. Dopuszczony do wêdkowania jest lewy brzeg rzeki do urz±dzenia piêtrz±cego wodê,

2) zakaz po³owu ryb na ¿yw± lub martw± rybê lub jej czê¶æ tzw. filet oraz metod± spinningow±, z wy³±czeniem po³owu okoni spod lodu, w okresie od 01 stycznia do 30 kwietnia,

3) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku.

7. Rzeka Wis³a:

1) obowi±zuje zakaz po³owu ryb w okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia na odcinku rzeki w pobli¿u miejscowo¶ci Zajezierze, wzd³u¿ lewego brzegu, od ostrogi poni¿ej mostu kolejowego na trasie Radom-Dêblin do ostrogi powy¿ej tego mostu. Szeroko¶æ chronionego akwenu wynosi do 100 m,

2) na Kanale Stê¿yckim i Odnodze obowi±zuje zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku,

3) na Kanale Stê¿yckim i Odnodze obowi±zuje wymiar ochronny karpia do 35 cm i pow. 75 cm, limit po³owu do 2 szt./dobê,

4) Ustanowiono strefê ochrony gromadnego zimowania ryb, która obejmuje czê¶æ rzeki Wis³y, pocz±wszy od zapory w rejonie Elektrowni „Kozienice” w ¦wier¿ach Górnych, w dó³ rzeki, wzd³u¿ jej lewego brzegu, a¿ do pierwszej ostrogi za nabrze¿em portu w Wilczkowicach Górnych, oraz prawy brzeg, po³o¿ony naprzeciwko tego odcinka.

Na terenie strefy ochrony gromadnego zimowania ryb obowi±zuje ca³kowity zakaz po³owu ryb z brzegu i ¶rodków p³ywaj±cych, w okresie od 15 pa¼dziernika do 31 marca ka¿dego roku.

Zabrania siê równie¿ wykonywania innych czynno¶ci szkodliwych, w szczególno¶ci niepokojenia, p³oszenia ryb i naruszania ich kryjówek

Z wêdkowania wy³±cza siê równie¿ kana³ zrzutowy ciep³ej wody i opaskê odgradzaj±c± ten kana³ od Wis³y, na ca³ej jej d³ugo¶ci, w ci±gu ca³ego roku.

8. Zbiornik zaporowy Szyd³owiec:

1) obowi±zuje strefa ca³orocznej ochrony ryb, która obejmuje czê¶æ powierzchni zbiornika, wyznaczon± pomiêdzy tablicami informacyjnymi i mostem drogowym na trasie Szyd³owiec – Majdów , nad rzek± Korzeniówk±:

 na lewym brzegu zbiornika – ok. 120 m d³ugo¶ci linii brzegowej,

 na prawym brzegu zbiornika – ok. 70 m. d³ugo¶ci linii brzegowej,

2) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku,

3) zakaz wbijania podpórek,

4) od zarybienia w 2018 r. oraz w 2019 r. obowi±zuje po³ów ryb wg zasady no kill (nie zabijaj) i catch and release (z³ów i wypu¶æ)*.

9. Zbiornik zaporowy Koszorów:

1) obowi±zuje strefa ca³orocznej ochrony ryb, która obejmuje czê¶æ powierzchni zbiornika, wyznaczon± pomiêdzy tablicami informacyjnymi i mostem dla pieszych nad rzek± Koby³k±, po³o¿onym od strony wp³ywu tej rzeki do zbiornika Koszorów:

 na lewym brzegu zbiornika – ok. 150 m d³ugo¶ci linii brzegowej,

 na prawym brzegu zbiornika – ok. 180 m. d³ugo¶ci linii brzegowej,

2) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku.

10. Zbiornik zaporowy Or³ów:

1) obowi±zuje zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku.

11. Zbiornik zaporowy Staw Górny w Pionkach:

1) zakaz po³owu ryb w ci±gu ca³ego roku w rozlewisku po³o¿onym, po wschodniej stronie zbiornika, za pozosta³ymi fragmentami starej grobli,

2) obowi±zuje limit ilo¶ciowy po³owu szczupaka i sandacza ³±cznie do 1 szt./dobê,

12. Zbiornik zaporowy Jastrz±b:

1) zakaz po³owu ryb w ci±gu ca³ego roku na odcinku rzeki ¦mi³ówki przed jej uj¶ciem do zbiornika Jastrz±b, pocz±wszy od k³adki pieszej w górê rzeki na odleg³o¶ci do 150 m. oraz czê¶æ powierzchni zbiornika na odleg³o¶æ do 100 m od k³adki pieszej,

2) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku

13. Jezioro Zdziczów w Kozienicach:

1) zakaz po³owu ryb, na ¿yw± i martw± rybê lub jej czê¶æ tzw. filet oraz metod± spinningow± w okresie od 1 marca do 30 czerwca, w czê¶ci akwenu po³o¿onej wzd³u¿ pó³nocnego brzegu, na odcinku 50 m w prawo i 100 m w lewo od po³o¿enia muszli koncertowej.

14. Zbiornik Kotyska:

1) zakaz po³owu ryb w okresie od 01 stycznia do 30 czerwca na obszarze tarliskowym, oznaczonego tablicami informacyjnymi,

15. Zbiornik zaporowy Borki (obecnie przeznaczony do remontu). W okresie udostêpnienia do wêdkowania obowi±zuje:

1) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku,

2) zakaz po³owu ryb na ¿yw± lub martw± rybê lub jej czê¶æ tzw. filet oraz metod± spinningow±, z wy³±czeniem po³owu okoni spod lodu, w okresie od 01 stycznia do 30 kwietnia.

16. Zbiornik zaporowy Zwoleñ:

1) zakaz po³owu ryb metod± podlodow±,

2) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku,

3) zakaz po³owu ryb na obszarze tarliskowym, po³o¿onym w lewym naro¿niku „starej” czê¶ci zbiornika, poni¿ej k³adki dla pieszych, w ci±gu ca³ego roku.

17. Zbiornik zaporowy Jagodno i rzeka Wi±zownica:

1) zakaz po³owu ryb na ¿yw± lub martw± rybê lub jej czê¶æ tzw. „filet”,

2) zakaz po³owu ryb metod± spinningow± w okresie od 01 stycznia do 31 maja,

3) zakaz po³owu ryb metod± podlodow±,

4) zakaz wêdkowania w odleg³o¶ci mniejszej ni¿ 50 m. od zapory czo³owej zbiornika (odleg³o¶æ w linii brzegowej),

5) zakaz po³owu ryb w rzece Wi±zownica, na odcinku od zapory czo³owej zbiornika do jej uj¶cia do rzeki Radomka, w celu zapewnienia swobodnej migracji ryb i innych organizmów wodnych przez przep³awkê, umiejscowion± w zaporze czo³owej zbiornika,

6) zakaz po³owu ryb na odcinku rzeki Wi±zownicy, od jazu piêtrz±cego wodê, po³o¿onego przy m³ynie w miejscowo¶ci Wrzos do jej uj¶cia do zbiornika Jagodno,

7) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku,

8) zakaz po³owu ryb w rozlewisku po³o¿onym przy prawym brzegu zbiornika Jagodno, na wysoko¶ci ptasiej wyspy, stanowi±cym miejsce tarliskowe dla oraz ostojê dla innych zwierz±t i organizmów wodnych,

9) obowi±zuje po³ów ryb wg zasady no kill (nie zabijaj) i catch and release (z³ów i wypu¶æ)*.

10) przy wszystkich metodach po³owu ryb obowi±zuje stosowanie haków bezzadziorowych.

18. Zbiorniki tzw. do³y potorfowe w Borowcu:

1) zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych w ci±gu ca³ego roku,

2) zakaz po³owu ryb w granicach rezerwatu ochrony ¿ó³wia b³otnego.

19. Ograniczenia i zakazy obowi±zuj±ce na wodach, poza obwodami rybackimi:

1) na zbiorniku Fosa w Szyd³owcu zakaz po³owu ryb z wyspy, na której po³o¿ony jest zamek oraz zakaz zabierania barwnej odmiany jazia (z³otej orfy),

2) stawy Gminne w Jasieñcu – zakaz po³owu amura,

3) ³owiska „Wólka Magierowa” k/Nowego Miasta – obowi±zuje Regulamin ³owiska.

20. Zbiorniki , na których obowi±zuje zakaz po³owu ryb ze ¶rodków p³ywaj±cych:

1) Aleksandrów,

2) Borki (obecnie przeznaczony do remontu),

3) Domaniów w okresie od 1 stycznia do 31 maja

4) do³y potorfowe w Borowcu

5) Jastrz±b,

6) Jagodno

7) Kana³ Stê¿ycki, i Odnoga,

8) Koszorów

9) Lipsko,

10) Or³ów,

11) Szyd³owiec,

12) Siczki zb. Dolny i Górny w okresie od 01 stycznia do 31 maja,

13) Zwoleñ,

Uwaga – Wszelkie zmiany dotycz±ce zasad wêdkowania na wodach Okrêgu PZW

w Radomiu, bêd± zamieszczane na stronie internetowej: www.pzwradom.pl

*po³ów wg zasady no kill i catch and release nie dotyczy gatunków ujêtych w RAPR jako inwazyjne - rozdz. IV pkt. 3.7.

Rachunek bankowy Okrêgu PZW w Radomiu

ul. B³awatna 6A; 26-600 Radom :

38 1240 5703 1111 0000 4905 5674